Acquae

leštěná ocel

Po dlouhých dvacet let se u italského jezera Lago di Como bez povšimnutí ukrýval výjimečný objekt. Dílo s názvem Acquae, které zhmotňuje představu světoznámého architekta Jana Kaplického o budoucnosti konzumace balené vody ve veřejných prostorech. Až do roku 2024 jej zhlédli pouze návštěvníci Triennale di Milano a 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Poté se Acquae skryla před zraky veřejnosti.

Chtěla tomu šťastná náhoda? Byl to nevyhnutelný osud. Po dvou dekádách odpočinku v zapomnění si ocelové kapky všiml během své návštěvy Milána proslulý britský architekt lord Norman Foster, kterého pojila s Janem Kaplickým nejen profese, ale i přátelství. Jeho objev začal psát novou, šťastnější kapitolu příběhu Acquae.

Po jednáních s výrobcem instalace bylo rozhodnuto, že se objekt Jana Kaplického vrátí do České republiky. Velké poděkování patří Elišce Kaplický Fuchsové, zakladatelce Nadačního fondu Kaplicky Centre, která garantovala jeho bezpečný převoz do České republiky. Ten zajistila společnost Art Lines. Rekonstrukce díla se ujal sochař Lukáš Rais, který mu se svým týmem po 4 měsíce navracel původní lesk.

Nyní před vámi opět stojí Acquae ve svém původním půvabu, coby odkaz českého vizionáře, který svojí tvorbou měnil pohled na podstatu moderní architektury. A i díky vám neupadne v zapomnění.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Jan Kaplický

2024 — 2009

Světově proslulý český architekt, který prožil většinu svého života ve Velké Británii. Byl vůdčí silou inovativního architektonického studia Future Systems. Vystudoval architekturu a design na pražské VŠUP. Po sovětské invazi odešel v září 1968 do Londýna, kde pracoval pro Denys Lasdun a Partners (do roku 1971) a poté mimo jiné i pro studio Renzo Piana a Richarda Rogerse (do roku 1973).

V roce 1979 založil Jan Kaplický spolu s Davidem Nixonem vlastní architektonické studio Future Systems a začal rozvíjet svůj vlastní styl, který byl kombinací organických forem s high-tech futurismem.

V roce 1994 byl Future System pověřen stavbou mediálního centra na Lord’s Cricket Ground. Tato stavba získala v roce 1999 nejprestižnější cenu pro architekty ve Velké Británii, Stirlingovu cenu, kterou uděluje Royal Institut of British Architects (RIBA), a zároveň dostala i cenu World Architecture Award v roce 2001. Dalším ikonickým projektem studia Future Systems byl obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal sedm cen, včetně RIBA Award for Architecture 2004.

V roce 2007 zvítězil Kaplického návrh v mezinárodní architektonické soutěži na stavbu nové národní knihovny v Praze. Projekt byl následně zrušen.

Zdroj: převzato www.kaplickycentre.org/jan-kaplicky/

Mám zájem o spolupráci

Máte zájem o některé sochy, chcete zapojit do festivalu Vaší obec/město, líbí se Vám naše myšlenka a chcete se stát partnerem festivalu, napište nám.